Dziś jest 30 pazdziernika 2013
Miasto Grudziądz

Historia miasta sięga okresu pierwszych Piastów i wiąże się z działalnością misyjną jaka była prowadzona na terenie Prus. Właścicielem Grudziądza oraz całej Ziemi Chełmińskiej został biskup misyjny Chrystian. W związku z nieefektywnym działaniem Chrystiana kontynuacją misji zajął się sprowadzony przez Konrada Mazowieckiego Zakon Krzyżacki, który przejął we władanie Ziemię Chełmińską wraz z Grudziądzem. Odtąd, aż do II pokoju toruńskiego w 1466 roku miasto pozostawało we władaniu Zakonu. Po podpisaniu traktatu pokojowego Ziemia Chełmińska przeszła we władanie Polski. Miasto rozwijało się dynamicznie aż do XVII wieku, kiedy padło ofiarą nieustannych wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą.podziwiać.
Wydarzenia
21 grudnia 2012   Otwarcie Placu Zabaw w Grudziądzu
Nareszcie jest !!! Po wielu miesiącach żmudnych przygotowań 27 października 2012 nastąpiło uroczyste otwarcie placu zabaw w Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu. Plac powstał dzięki staraniom grudziądzkich rotarian przy znaczącym wsparciu finansowym z Rotary Foundation. Do udziału w przedsięwzięciu i staraniach o grant udało się także namówić kilka klubów z kraju i zagranicy. Finansowego wsparcia udzieliły: Rotary Club Łódź, Rotary Club Toruń, Rotary Club Viitassari (Finlandia), Rotary Club Valkeakoski-Tohka (Finlandia) i Rotary Club Berlin Gendarmenmarkt (Niemcy).
Starania o grant rozpoczęły się jeszcze w 2011 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta klubu Małgosi Daniel, całość pilotował od początku Tomasz Szczęsny. Elżbieta Tepper, inny z członków klubu, przygotowała projekt zagospodarowania terenu, a także z pracownikami swojej firmy wykonała prace ziemne związane z budową placu i nasadzeniami zieleni. Swój udział w końcowym efekcie miał też Prezydent Grudziądza Robert Malinowski (także rotarianin), który sfinansował roboty brukarskie niezbędne przy tworzeniu ciągu komunikacyjnego prowadzącego na plac zabaw.Klub postanowił o nadaniu placowi zabaw imienia Leonarda Zawackiego, grudziądzanina, który w 1951 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i tam przez wiele lat był czynnym rotarianinem. W latach 90-tych odwiedził Grudziądz i został sponsorem wielu miejskich instytucji w tym biblioteki miejskiej. Wcześniej brał udział w organizacji klubu toruńskiego. Staraniem RC Toruń w 1993 roku ukazały się drukiem wojenne wspomnienia Leonarda Zawackiego. Gdy umarł w 2001 roku, okazało się, iż w gronie spadkobierców znalazły się także kluby rotary z Torunia i Grudziądza. Z otrzymanych wówczas środków finansowych grudziądzki klub wspierał między innymi stypendia dla młodych grudziądzan. Wszystkie te działania amerykańskiego rotarianina z Grudziądza skłoniły budowniczych placu zabaw do upamiętnienia w ten sposób jego imienia.