Historia miasta sięga okresu pierwszych Piastów i wiąże się z działalnością misyjną jaka była prowadzona na terenie Prus. Właścicielem Grudziądza oraz całej Ziemi Chełmińskiej został biskup misyjny Chrystian. W związku z nieefektywnym działaniem Chrystiana kontynuacją misji zajął się sprowadzony przez Konrada Mazowieckiego Zakon Krzyżacki, który przejął we władanie Ziemię Chełmińską wraz z Grudziądzem. Odtąd, aż do II pokoju toruńskiego w 1466 roku miasto pozostawało we władaniu Zakonu. Po podpisaniu traktatu pokojowego Ziemia Chełmińska przeszła we władanie Polski. Miasto rozwijało się dynamicznie aż do XVII wieku, kiedy padło ofiarą nieustannych wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą.podziwiać.
Jak co roku piknik wpisywał się w obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. Na scenie Czarciego Młyna wystąpiły więc dzieci z grudziądzkich przedszkoli.
Tradycyjnie też odbyła się zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny dla najzdolniejszych absolwentów grudziądzkich szkół średnich znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Tym razem udało się zebrać ponad 3600 złotych. Przyznać trzeba, iż łaskawa okazała się tego dnia pogoda pozwalając na świętowanie przy kiełbasce z grilla i upieczonych przez członków klubu ciastach od godziny 11.00 do 16.00 Nie zabrakło również przyjaciół klubu , którzy to swoją obecnością uświetnili imprezę , oraz jak np. Klub żeglarski " Elektryk " ufundowali niespodziankę / całodzienny darmowy pobyt rodzinny pod żaglami , pływajac po Rudniku z instruktorem żeglarstwa .
Zwieńczeniem pikniku był konkurs dla wszystkich gości. Jego zwycięzca odjechał do domu rowerem.